گزارش کامل نشست صمیمی کتابداران با اعضای شورای شهر به مناسبت هفته کتاب

در این نشست که روز شنبه مورخ ۲/۹/۱۳۹۲ درمحل  کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری با حضوراکثریت اعضای شورای شهر، مسئولین کتابخانه ها ی عمومی و مشارکتی و  کتابداران  برگزار شد، بعضی از مسائل کتابخانه ها مورد بررسی قرار گرفت.

این جلسه با سخنرانی معصومه فلاحی سرپرست اداره کتابخانه های عمومی آغاز شد.

وی با خیر مقدم به میهمانان و مدعوین، حضور اکثریت اعضای شورای شهر را در این نشست به فال نیک گرفته و ابراز امیدواری کرد این نشست صمیمانه سبب ساز تحولات خوبی در بحث ارتقای سرانه مطالعه و افزایش زیر ساخت های آن شود.

 وی افزود: کتابخانه های عمومی در سال ۸۲ از بدنه اداره ارشاد جدا و به عنوان نهادی عمومی، مستقل و غیر دولتی مشغول فعالیت گردید. تنها بودجه ای که برای نهاد کتابخانه ای عمومی در نظر گرفته شد نیم درصد از درآمدهای شهرداری هر شهر برای اداره کتابخانه های عمومی همان شهر بود.

ایشان تعداد کل کتابخانه های عمومی را  ۱۵باب با  زیر بنایی در حدود۵۵۹۲ متر مربع اعلام نموده که از این تعداد ۷ باب نهادی و ۸ باب مشارکتی می باشدو با ۱۸۲ هزار نسخه کتاب به ۱۴هزارعضو فعال خدمات میدهد. ۱۶ نفر پرسنل کتابخانه ها را تشکیل میدهد که همگی دارای تحصیلات تخصصی کتابداری هستند.

 وی همچنین ضمن تقدیر از همت خیرین کتاب افزود ما در سطح شهرستان  نمونه های بسیار خوبی همچون کتابخانه های : ناوی،  بیت الهدی(مرحوم مقیمی)، دکتر سید محمد علوی مقدم و امام زاده حسن کوشک،شهید صانعی و ولیعصر را داشته ایم و بایستی از توان خیرین در این زمینه بیشتر بهره ببریم.

در خصوص کتابخانه مرکزی ایشان با اشاره به مصوبات پیاپی انجمن کتابخانه ها وقول مساعدت شهرداریها مبنی بر واگذار زمین در مکان مناسب افزودند:از سال ۸۳تاکنون که بحث کتابخانه مرکزی مطرح شد دو قطعه زمین جهت ساخت از طرف شهرداری  پیشنهاد شده یکی در محل پارک ارم  در متراژ۱۰۰۰متر مربع که به دلایل متعدد از جمله :شلوغ و پرسرو صدا بودن محیط پایین بودن متراژو عدم قابلیت توسعه در آینده ..این محل منتفی اعلام شد در خصوص زمین شهدای گمنام با متراژ ۵هزار متر فقط در حد صحبت باقی مانده و با پیگیریهای مکرر مسئولین اداره کتابخانه قطعه زمینی  با متراژ۱۸۵۰متر مربع در ابتدای بلوار توحید شهر  کنار سی ان جی در دو سال قبل توسط شهرداری واگذار شده است که هنوز باز هم به دلیل پایین بودن متراژتا کنون تایید نشده است .

وی با اشاره  به سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی در سال ۱۴۰۴افزود ما تا آن زمان بایستی به ازای هر ۱۰۰نفر ۸متر مربع فضای  کتابخانه ای  داشته باشیم که در حال حاضر کمتر از ۲متر داریم و خواستار تلاش همه جانبه کلیه مسئولین جهت نیل به این مهم شد .

وی در ادامه خواستار تشکیل انجمن خیرین کتاب شهرستان، تکمیل افزایش بنای کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری، تعویض قفسه های کتابخانه شریعتی، جانمایی زمین کتابخانه مرکزی و پیگیری ساخت آن، پیگیری ساخت کتابخانه روداب، پیگیری ساخت کتابخانه در سکونت گاههای غیر رسمی و مناطق حاشیه شهر و تجلیل از خیرین کتابخانه ساز در مناسبتهای مختلف شد.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی با اشاره به پیشینه فرهنگی سبزوار خواستار توجه ویژه مسئولین به کتابخانه ها و مراکز فرهنگی شهرستان شد.

 سخنران دوم جلسه آقای علی اکبر کلاته سیفری مسئول کتابخانه شریعتی و از اساتید دانشگاه بود که برخی دغدغه های کتابداران را مطرح نمود.

مسئول کتابخانه شریعتی قیمت کتاب، دور بودن کتابخانه های عمومی از مرکز شهر، امکانات کم مدارس و دانشگاهها در این زمینه، نبودن اطلاعات کافی، محمدود بودن درآمد، وجود رسانه های مختلف از جمله تلویزیون، نداشتن الگوی مناسب در خانه و خانواده و … را از مهمترین عوامل بازدارنده مطالعه برشمرد.

وی از کندی روند پیگیری ها برای احداث کتابخانه مرکزی ابراز گلایه کرد و افزود: چرا بعد از گذشت چند سال در شهری که ادعای فرهنگی بودن دارد ما هنوز نمی دانیم زمین کتابخانه مرکزی کجاست و روند احداث آن بالاخره چه شد.

وی در ادامه خواستار تخصیص نیم درصددرآمد شهرداریها به کتابخانه ها، نصب تابلوی راهنما برای کتابخانه ها، اختصاص چند بنر و بیلبورد تبلیغاتی به کتابخانه ها، شکل گیری انجمن خیرین کتابخانه ساز، تامین امنیت کتابخانه ها، ایجاد امکانات رفاهی در کتابخانه ها و … شد.

آقای مهدی مقصودی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر با تاکید بر اهمیت کتاب و نقش مهم مطالعه در پیشرفت جوامع بشری، اشاره ای به کتابخانه مرکزی داشت. وی ابراز امیدواری کرد هر چه سریعتر زمین کتابخانه مرکزی جانمایی شده و شروع به ساخت شود. مهدی مقصودی  با بیان این نکته که واگذاری کتابخانه ها به شهرداری اصلا کار درستی نیست،  پیشنهاد داد زین پس جلسات کمیسیون فرهنگی شورای شهر در کتابخانه ها و مراکز فرهنگی برگزار شود.

جلال تعصبی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیکی شهری شورا ضمن ابراز خوشحالی از بودن در کتابخانه گفت: ما از بحث سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری در جلسات مختلف دفاع کرده ایم و از شهرداری خواستاریم که هزینه هایی که به گفته خود برای کتابخانه ها انجام داده به ریال بیان کند تا قابل بررسی باشد و مبلغ بدهکاری یا بستانکاری کتابخانه ها مشخص شود. باید حق کتابخانه ها تمام و کمال پرداخت شود. وی وجود کتابخانه دیجیتال را  در سبزوار ضروری دانسته و از اداره کتابخانه های عمومی پیگیری ۵۰۰۰ متر زمینی که چندی قبل جنب پارک شهدای گمنام جهت ساخت کتابخانه مرکزی واگذار شده بود را خواستار شد.

مسعود پسندیده نایب رئیس  شورای شهر با بیان این نکته که سبزوار شهری فرهنگی است نه صنعتی، عنوان داشت: شهر ما شهر فرهنگی است و ثابت شده که در زمینه فرهنگی هر کاری که انجام شده خروجی خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه ها از مراکز مهم فرهنگی هستند خواستار پرداخت کامل حق کتابخانه ها از درآمد های شهرداری شد.

مسعود پسندیده دنیای امروز را دنیای دیجیتال خواند و گفت کتابخانه ها برای ثبات و دوام خویش باید قدم به دنیای دیجیتال بگذارند.

بخش آخر جلسه رونمایی سایت اداره کتابخانه های عمومی سبزوار توسط طراح سایت مهندس حامد ارشادی پور بود و از بخشهای مختلف سایت مانند تازه های کتاب،معرفی کتابخانه ها و… بازدید به عمل آمد . ضمنا برای دسترسی به تارنمای اینترنتی اداره کتابخانه های عمومی سبزوار می توانید به آدرس www.Sabzevarlib.ir  مراجعه کنید.

در پایان نشست، اعضای شورای شهر با اهدا لوح تقدیر از کتابداران تجلیل کردند. کتابداران نیز با اهدا تمثال رهبر کبیر انقلاب و حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی به دفتر شورا و اهدا کتاب به میهمانان از اعضای شورای شهر و میهمانان به پاس حضورشان در کتابخانه تقدیر نمودند.

به امید اینکه این نشست باعث احقاق حقوق کتابخانه ها و آغاز تحولی در کتابخانه های عمومی سبزوار باشد…

lib (1) lib (2) lib (3) lib (4) lib (5) lib (6) lib (7) lib (8)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی