در نشست صمیمی اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار و مسئولان فرهنگی شهرداری با مسئولان کتابخانه ها و کتابداران سبزوار احداث کتابخانه دیجیتال و پیگیری کتابخانه مرکزی سبزوار مطرح و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، در این نشست که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر، رئیس اداره فرهنگی ورزشی، مسئول روابط عمومی شهرداری و جمعی از مسئولان و کتابداران کتابخانه های نهادی و مشارکتی در محل کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری برگزار شد، نایب رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه با تغییر نگاه و زاویه دید می توان در پیشبرد بسیاری از امور موفق بود، از سبزوار به عنوان شهری فرهنگی یاد کرد و افزود: اگر ما حداقل نمی توانیم از سبزوار به عنوان شهری صنعتی یاد کنیم اما می توانیم با دانشگاه های متعدد و وجود ۲۵ هزار دانشجو می توان در عرصه ی فرهنگی کارکردهای موثری ارائه کرد و در این زمینه علاوه بر اعتلای مقوله های فرهنگی و هنری استعدادهای بالقوه ی موجود را با خروجی های مناسب بالفعل کرد.

[highlight color=”eg. yellow, black”]مسعود پسندیده خواستار تشویق و ترغیب خیرین به سمت احداث کتابخانه ها شد و افزود: خیرین با حمایت های شورا می توانند گام های موثری را در جهت گسترش فرهنگ کتاب و کتابخانوانی در این شهر بردارند[/highlight]

وی با اظهار اینکه در دنیای امروز تبلیغات حرف اول را می زند، گفت: باید همراه با مردم و نیازهای آنان اطلاعات نیز در حوزه های مختلف مانند رواج کتاب های دیجتال بروز شود تا بتوان در نیل به اهداف مورد نظر موفق بود.

پسندیده ادامه داد: با تخصیص نیم درصد سهم درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها، می توان کارهای بسیار بزرگی انجام داد ، اینکه چرا ناکنون این مهم محقق نشده باید مسئولان کتابخانه های سبزوار پیگیر و پاسخگو باشند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سبزوار نیز یکی از اولویت های شورای دوه ی چهارم اسلامی را توجه ویژه به مقوله فرهنگ بیان کرد و گفت:

[highlight color=”eg. yellow, black”]کتاب و کتابخوانی یکی از معیارهای اصلی پیشرفت جامعه است که باید برای اعتلای آن اقداماتی شایسته انجام شود.[/highlight]

مهدی مقصودی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته مردم برای دسترسی به انتشارات جدید در صفوف طولانی می ایستند که این نشان دهنده ی اهمیت آنان به مقوله کتاب است.

وی با بیان اینکه ما باید کارهای زیادی را در حوزه کتاب و کتابخوانی انجام دهیم، تصریح کرد: شورا آمادگی خود را جهت همکاری با فرهیختگان، اساتید و بخش خصوصی که علاقه دارند در راستای شکوفایی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در این شهر تلاش کنند، اعلام می دارد.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی سبزوار نیز گفت: کتابخانه های عمومی در سال ۸۲ از بدنه ی اداره ارشاد جدا و به عنوان نهادی عمومی مستقل و غیر دولتی مشغول به فعالیت شد، آن هم با تنها درآمد مشخص شده در قانون که همان نیم درصد از درآمد شهرداری هاست.

معصومه فلاحی تصریح کرد: در حال حاضر سبزوار دارای ۷ باب کتابخانه نهادی و ۸ باب کتابخانه مشارکتی است که از این حیث با برخورداری از۱۵ باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در جایگاه دوم استان خراسان رضوی پس از مشهد می باشد.

وی با بیان اینکه این کتابخانه دارای ۱۸۲ هزار جلد کتاب با تعداد ۱۴ هزار عضو فعال است، افزود: از این تعداد عضو ۶ هزار نفر کودک هستند.

فلاحی با بیان اینکه ۶ کتابخانه از نهاد کتابخانه های عمومی و ۲ کتابخانه از کتابخانه های مشارکتی ناوی و کیاسز سبزوار مجهز به بخش کودک هستند، برگزاری مسابقات کتابخوانی، قصه گویی، مسابقات نقاشی در مناسبت های مختلف، آموزش کاردستی اریگامی با کاغذ و… را از برنامه های جانبی اجرایی در این بخش بیان کرد.

فلاحی افزود: قدیمی ترین کتابخانه عمومی سبزوار ، کتابخانه شریعتی است که در سال ۱۳۳۲ تأسیس شده و تا به امروز با ۶۰ سال قدمت با حدود ۳ هزار نفر عضو فعال همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.وی در ادامه خواستار[checklist]

  • تشکیل انجمن خیرین کتاب شهرستان
  • تکمیل افزایش بنای کتابخانه حاج ملاهادی سبزوار
  • تعویض قفسه های کتابخانه شریعتی
  • جانمایی زمین کتابخانه مرکزی و پیگیری ساخت آن
  • ساخت کتابخانه در بخش روداب و سکونت گاه های غیررسمیتجلیل از خیرین کتابخانه ساز

[/checklist]

 

 از سوی اعضای شورا و مسئولان فرهنگی شهرداری شد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیکی شهری شورا نیز در این نشست صمیمی ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی به همه مسئولان و کتابداران این شهرستان، اشاره ای به کتابخانه مرکزی کرد و افزود: در سال های گذشته یکهزار مترمربع زمین بر اساس درخواستی که به شورا شده بود برای احداث کتابخانه مرکزی سبزوار در پارک ارم اختصاص داده شد که پس از گذشت یکسال به شورا اعلام شد که این محل متاسفانه سند ندارد.

جلال تعصبی اظهار داست: دوباره قطعه زمینی در محل پارک شهدای گمنام جانمایی شد که متاسفانه این مهم هم پیگیری نشد.

وی خواستار احداث کتابخانه دیجتال در سبزوار شد و گفت: برای بالابردن و بروز کردن اطلاعات شهروندان به نظر بنده احداث کتابخانه دیجتال ضروری است و باید آن را جدی گرفت.

تعصبی ادامه داد: بنده زمین مجاور کتابخانه مرحوم فرامرز ناوی را که حدود ۸ سال است بلاتکلیف مانده را پیشنهاد می دهم.

مسئول کتابخانه شریعتی سبزوار نیز با بیان اینکه اهیمت مطالعه، کتابخوانی و پیدایش شغل کتابداری از ۵۵۰۰سال قبل از زمان سومریان مطرح شد، افزود: در اهمیت مطالعه همین بس که در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی می تواند مثمر ثمر باشد و بگونه ای از تهاجم فرهنگی دشمن با گسترش فرهنگ مطالعه جلوگیری کرد.

علی اکبر کلاته سیفری قیمت کتاب، دوربردن کتاخانه های عمومی، امکانات کم مدارس، دانشگاه ها در این زمینه، نبودن اطلاعات کافی، محدودبودن درآمد، وجود رسانه های مختلف از جمله تلویزیون ، نداشتن الگوی مناسب در خانه و خانواده و … را از جمله ی مهمترین عوامل بازدارنده مطالعه و کتابخوانی برشمرد.

وی از کندی روند پیگیری ها برای احداث کتابخانه مرکزی ابراز گلایه کرد و افزود: چرا بعد از گذشت چند سال درشهری که ادعای فرهنگی بودن دارد ما هنوز نمی دانیم زمین کتابخانه مرکزی کجا و روند احداث آن بالاخره چه شد.

وی در ادامه خواستار تخصیص نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها، نصب تابلوی راهنما کتابخانه، اختصاص چند بنر و بیلبورد تبلیغاتی، شکل گیری انجمن خیرین کتابخانه ساز، تامین امنیت کتابخانه ها، ایجاد امکانات رفاهی برای کتابداران و شاغلین در این نهادها و… شد.

زهرا ناوی مسئول کتابخانه ناوی سبزوار نیز به برخی فعالیت های این کتابخانه اشاره کرد و خواستار جذب نیروی انسانی کارآمد برای این کتابخانه شد.

گفتنی است در این نشست از کتابداران کتابخانه های سبزوار با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تقدیر بعمل آمد.

لازم به توضیح است در پایان این نشست همچنین از سایت کتابخانه های عمومی سبزوار با آدرس الکترونیکی www.sabzevarlib.irرونمایی شد.

hafte ketab

ketab

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی