سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۳۵
“در حال حاضر امکان افزودن قفسه و منابع به کتابخانه‌ها را نداریم و بیشتر کتابخانه ها به دلیل پر شدن مخازن تحویل منابع کتابخانه ای را متوقف کرده‌اند. فضای کتابخانه های موجود شهرستان سبزوار برای آینده پیش بینی نشده است.

بر اساس قانون، شهرداری باید حداقل نیم درصد از کل درآمد خود را به صورت ماهانه در حال حاضر امکان افزودن قفسه و منابع به کتابخانه‌ها را نداریم و بیشتر کتابخانه ها به دلیل پر شدن مخازن تحویل منابع کتابخانه ای را متوقف کرده‌اند. فضای کتابخانه های موجود شهرستان سبزوار برای آینده پیش بینی نشده است.
به انجمن کتابخانه ها بپردازد اما شهرداری سبزوار از ابتدای امسال تاکنون فقط ۱۰۰ میلیون ریال به اداره کتابخانه های این شهرستان پرداخت کرده است.

سبزوار فقط هفت کتابخانه عمومی نهادی و ۹ کتابخانه مشارکتی با ۱۸۲ هزار نسخه کتاب دراد. بایستی علاوه بر مسئولان از مشارکت خیران هم در ساخت کتابخانه ها و ترویج فرهنگ مطالعه استفاده کنیم.”

این زنگ خطر و هشدار معصومه فلاحی سرپرست اداره کتابخانه های عمومی سبزوار است اگر مسئولان شهری بویژه مدیران فرهنگی آن جدی بگیرند. چون که این زنگ خطر چند سال است که به صدا در آمده اما هنوز گوش شنوایی پیدا نکرده است. این زنگ هر از گاهی و به مناسبتی مانند هفته کتاب به صدا در می آید اما بعد کلا فراموش می شود. سلام سربدار بارها سعی کرده با انعکاس این هشدارها طنین این زنگ خطر را بلندتر کند تا شاید مسئولان محترم شهری بشنوند اما به نظر می رسد گوش آنها بر اثر سر و صداهای مسائل حاشیه ای و گرفتاری در روزمرگی چنان سنگین شده است که این طنین بلند به گوش شان نمی رسد.

– یک سال و نیم پیش سلام سربدار پیشنهاد طراحی و ساخت “پردیس فرهنگی ابوالفضل بیهقی سبزوار” را داد.
– خبر “ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار هم چنان در بلاتکلیفی”، ۸ آبان ۹۱ منتشر شد.
– حدود چهار ماه پیش گزارش “از پارک های ۲۰ هکتاری تا کتابخانه مرکزی هزار متری” منتشر شد.
– “بلاتکلیفی حرف اساسی این است که چطور شورا برای شهر چند پارک ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار متری تصویب می کند اما برای کتابخانه مرکزی و دیگر زیر ساخت های فرهنگی مثلا ۱۰ هکتار زمین اختصاص نمی دهد، در این حالت چطور انتظار دارند این شهر پیشترفت متعادل و متوازن داشته باشد؟
کتابخانه مرکزی سبزوار در پیچ و خم اداری” که ۲۵ تیر منتشر شد.
– “سبزوار بزرگتر است یا میبد؟! افتتاح یکی از ۷ کتابخانه بزرگ کشور در میبد” که ۱۰ شهریور منتشر شد.

بعد از انتشار گزارش “از پارک های ۲۰ هکتاری تا کتابخانه مرکزی هزار متری”، جلال تعصبی عضور شورای شهر مطلب کوتاهی در پاسخ به این گزارش در وبلاگش منتشر کرد. سلام سربدار با انتشار یادداشت “بلاتکلیفی کتابخانه مرکزی سبزوار در پیچ و خم اداری”به مطلب آقای تعصبی پاسخ داد.

در این یادداشت سوالات متعددی آمده بود که نه آقای تعصبی به آنها پاسخ داد و نه شورای شهر. این سوالات را که همه درباره مشکلات کتابخانه های سبزوار بود – همان کمبودهایی که سرپرست اداره کتابخانه های سبزوار هم به آنها اشاره کرده است- یکبار دیگر منتشر می کنیم شاید شورای شهر این بار به آنها پاسخ داد. اگر هم پاسخ نداد دست کم کاری برای کتابخانه های سبزوار بویژه ساخت کتابخانه مرکزی کاری بکند.

– شهردار سابق (بیش از یک سال پیش) و آقای تعصبی گفته بودند یک زمین ۵ هزار متری بار ساخت کتابخانه مرکزی در نظر گرفته شده است اما هنوز برای ساخته کتابخانه هیچ کاری نشده است. چرا در چند سال اخیر هیچ اقدامی برای ساخت کتابخانه مرکزی نشده و کاری نمی شود؟

– حرف اساسی این است که چطور شورا برای شهر چند پارک ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار متری تصویب می کند اما برای کتابخانه مرکزی و دیگر زیر ساخت های فرهنگی مثلا ۱۰ هکتار زمین اختصاص نمی دهد، در این حالت چطور انتظار آخرین خبری که ما داریم این است که مدیر کل کتابخانه های استان خراسان رضوی گفته است شهرداری سبزوار فقط ۲۰ درصد از سهم نیم درصدش را پرداخته است. آیا اعضای شورای شهر از شهردار پرسیده اند که چقدر از سهم نیم درصد خود را به کتابخانه ها پرداخته است؟ آیا شورای شهر تا بحال شهرداری را برای عمل نکردن به این قانون بازخواست کرده است؟
دارند این شهر پیشترفت متعادل و متوازن داشته باشد؟ ما منکر پارک نیستیم اما اگر منصفانه نگاه کنیم آیا نباید به اندازه یک دهم زمینی که برای پارک در نظر می گیریم برای کتابخانه و مراکز فرهنگی دیگر تصویب کنیم؟

– آخرین خبری که ما داریم این است که مدیر کل کتابخانه های استان خراسان رضوی گفته است شهرداری سبزوار فقط ۲۰ درصد از سهم نیم درصدش را پرداخته است. از اداره کتابخانه ها و شهرداری می خواهیم بطور شفاف اعلام کنند از سال ۸۳ تا کنون شهرداری چقدر باید پرداخت می کرده و چقدر داده است؟

– اعضای شورای شهر در دو سال اخیر -که درآمدهای میلیاردی شهرداری را تصویب کرده اند- آیا از شهردار پرسیده اند که چقدر از سهم نیم درصد خود را به کتابخانه ها پرداخته است؟ آیا شورای شهر تا بحال شهرداری را برای عمل نکردن به این قانون بازخواست کرده است؟

-آقای تعصبی گفته بود ساخت کتابخانه مرکزی شهر چند سال است که در جریان است اما هنوز به نتیجه نرسیده است. در دو سال اخیر که درآمد شهرداری رشد قابل توجهی داشته و ۸۵ و ۱۰۰ میلیارد تومان شده است اگر نیم درصد این درآمد را حساب کنند مبلغ قابل توجهی می شود، آیا نمی شد از محل همین نیم درصد ساخت کتابخانه مرکزی را شروع کنند تا سبزوار از شهرهای اطراف و حتی کوچکتر از خودش عقب نماند؟ اگر شورای شهر وصول همین نیم درصد ناچیز سهم شهرداری را به صورت جدی پیگیری می کرد آیا نمی شد با همان مبلغ، حداقل نقشه کتابخانه را تهیه کرد و یا پی های آن را کند؟

– اگر اعضای شورای شهر در این سال ها دغدغه ساخت کتابخانه مرکزی را داشته اند چرا از این نیم درصد سهم شهرداری که قانونی هم هست استفاده نکرده اند؟ چرا آقای تعصبی و اعضای شورای شهر که دغدغه ساخت کتابخانه مرکزی را دارند تلاشی برای استفاده از ظرفیت خیران و جذب کمک های آنها نمی کنند؟

– مسئولان محترم می دانند که شرایط خود به خود ایجاد بر اساس سند چشم انداز بیست ساله زیربنای کتابخانه های عمومی سبزوار در سال ۱۴۰۴ باید بیش از ۳۳ هزار متر مربع باشد. این درحالی است که هم اکنون زیربنای کتابخانه های سبزوار ۶ هزار متر مربع است. فاصله را فراموش نکنیم که ما کجا هستیم و کجا باید برسیم؟
نمی شود و قرار هم نیست که بودجه آماده ای از آسمان بیافتد تا ما کتابخانه بسازیم، همه این ها به توان، پیگیری و دغدغه داشتن ما بستگی دارد. انصافا ساخت کتابخانه مرکزی اولویت چندم شان بوده است و چقدر دغدغه ساخت کتابخانه مرکزی را داشته اند؟

یادمان باشد که ما ادعاهای بزرگی داریم. ادعا داریم که بعد از مشهد دومین شهر استان خراسان هستیم. ادعا داریم که سبزوار یک شهر فرهنگی و دانشگاهی است و بیش از ۲۵ هزار دانشجو دارد. ادعا داریم که می خواهیم مرکز استان باشیم. آیا تصمیم ها و کارهای مان به اندازه این ادعاهای گنده هست؟

مسئولان محترم توجه داشته باشند که تا پایان برنامه پنجم توسعه همه شهرهای ۱۰۰ هزار نفر به بالا باید کتابخانه مرکزی داشته باشند. کتابخانه های مرکزی شهرهای مختلف در حال ساخت است و بسته به توجه و توانایی های مسئولان آن شهر از ۱۰-۲۰ درصد به بالا پیشرفت داشته است اما کتابخانه مرکزی سبزوار در چه مرحله ای است؟ آقایان حواس شان باشد که برنامه پنجم توسعه از ۹۰ تا ۹۴ است، یک وقت از خواب بیدار نشوند و ببینند سبزوار- شهری که ادعای مرکزیت استان را دارد- از شهرهای ۵۰ و ۱۰۰ هزار نفری هم عقب تر افتاده است.

هم چنین یادمان باشد بر اساس سند چشم انداز بیست ساله زیربنای کتابخانه های عمومی سبزوار در سال ۱۴۰۴ باید بیش از ۳۳ هزار متر مربع باشد. این درحالی است که هم اکنون زیربنای کتابخانه های سبزوار ۶ هزار متر مربع است.

فاصله را فراموش نکنیم که ما کجا هستیم و کجا باید برسیم؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی