روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی سبزوار- با الطاف ویژه پروردگار حلقه‌ای دیگر از جلسه ی داستانی کویر سبزوار در ساعت هفده روز سه شنبه مورخ ۱/۴/۱۳۹۵ تشکیل شد. این جلسه اولین جلسه خرداد نود و پنج و همچنین یکصد و پنجمین جلسه مستمر بود که در محل کتابخانه ی حاج ملاهادی سبزواری واقع در میدان کارگر برگزار شد.

در ابتدای جلسه، اعضا به معرفی آخرین کتابی که مطالعه کرده‌اند پرداختند. این کتابها عبارت بودند از انسان روح است نه جسد اثر رئوف امیر، سرزمین بادخیز اثر مهدی لواسانی، مرگ اثر وودی آلن، آمده یا چگونه از شرش خلاص شویم اثر اورژن یونسکو

در ادامه داستان «شیرین مثل عسل» اثر خانم اسراری که روی وبلاگ قرار داده شده بود، مورد نقد قرار گرفت.

نقدها حول محورهای زیر جریان داشت:

سه گره داستانی که مطرح شده بود، به جز گره سوم که مرگ است، گنگ و نامشخص است. گرچه واگویه ها از لحاظ نوشتن نسبت به قبل بهتر شده، ولی تکرار دارد و خسته کننده است. مشکلی از کار فهم ما باز نمی کند و دلیل اصلی آن این است که همه ی واگویه های ذهنی مثل هم و در دو یا سه کلمه است و ریتم یک نواختی دارد. و دلیل دیگر عدم رعایت نکات نگارشی است. قطعه ی پایانی را نمی شود به دیگر قسمتها تعمیم داد. از این واگویه ها شخصیت ها مشخص نمی شود و مخاطب دچار سردرگمی می شود. به نوعی مخاطب به سختی و با مشقت اطلاعات را دریافت می کند. تکرار هم در واگویه ها هست که مخل کار می شود.

در ادامه صحبتی درباره فرق دیالوگ یا گفتا شنود در نمایشنامه و داستان انجام گرفت.

داستان بعدی که مورد نقد دوستان قرار گرفت، داستان آقای ابارشی بود که «گرگ … هتل … مرگ» نام داشت. مجموعه نقد دوستان به این شرح بود. نثر اثر پخته و تصاویر بسیار زیبا و جذاب بود. داستان در مرحله ی توسعه مانده بود و در میانه و پایان نیاز به گسترش وجود داشت. کلمه هتل در اسم داستان چالش برانگیز بود. دلایل روی گردانی و بازگشت مرد به سمت زنش مشخص نبود. اینگونه حس می شد که نویسنده نکاتی را می داند که به مخاطب ارائه نداده است. در ابتدا واضح نیست که پیرمرد با که صحبت می کند. بعضی قسمتها اصلا مشخص نمی شود که منظور نویسنده چیست و دلیل آن هم این است که داستان گسترش کافی را نیافته است. دیالوگها اگر واگویه ی ذهنی است، باید اصلاح شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی