علی بشیری مسئول بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری:این بخش با گسترده خدمات از لندن و ایروان تا تهران و تبریز و مشهد و سبزوار مشغول ارائه خدمات کتابخانه ای است.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار، بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری  از سال ۱۳۸۴ با ۴۰۰ جلد کتاب بریل شروع بکار کرد.و با پیگیری مسئولین اداره کتابخانه های عمومی سبزوار و تلاش مسئول فعلی آن، علی بشیری، در حال حاضر بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری با بیش از ۸۵۰ جلد کتاب بریل و ۸۵۰۰ عنوان کتاب گویا به قشر نابینا و کم بینای شهرستان و کل کشور در حال خدمت رسانی است.

در این بخش فعالیت های متنوعی در راستای توانمند سازی نابینایان و کم بینایان انجام می شود. از مهمترین این فعالیت ها میتوان به برگزاری کلاس خط بریل، آموزش نرم افزار های ویژه نابینایان، برگزاری کارگاه آشنایی با جدیدترین تجهیزات و نرم افزارهای ویژه نابینایان، برگزاری نشست های کتاب خوان ویژه این قشر اشاره کرد.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی در این خصوص گفت: منابع چاپی موجود در کتابخانه گویاسازی شده و پس از ویرایش و ادیت به سفارش و درخواست اعضای کتابخانه، به نقاط مختلف کشور ارسال می گردد و از جمله موارد خاص این بخش عضویت نابینایان کم بینایان  شهرهای مختلف کشور در این بخش می باشد.
علی بشیری ادامه داد: بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزوار، با کمک خیرین و اهدا کنندگان صدا،۸۰ عنوان کتاب را گویا سازی کرده و در این راه با نابینایان و کم بینایانی از سراسر کشور و حتی چند نفر از انگلستان و ارمنستان نیز در ارتباط هستیم.

وی یاد آور شد: در آبان ماه ۹۳ طرحی با عنوان “صدایت را اهدا کن!” به همت بخش نابینایان و حمایت اداره کتابخانه های سبزوار انجام شد که طی آن خیرینی از همه نقاط کشور و حتی ایرانیان مقیم خارج برای اهدای صدای خود اعلام آمادگی نمودند و تاکنون گویاسازی منابع با کمک و مساعی ایشان انجام شده است.
بشیری همکاری در تدوین مجله صوتی “نوای کتاب” را از دیگر فعالیت های بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری عنوان کرد که این مجله پس از آماده سازی در اختیار اعضا و علاقه مندان قرار می گیرد.

وی با اشاره با تمامی محدودیت ها و مشکلاتی که جامعه نابینایان و کم بینایان با آن مواجه هستند گفت:بخش نابینایان کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری برنامه های بسیاری جهت اجرا دارد که محوریت همه آنها توانمند سازی اجتماعی، کمک به تحصیل و رفع نیازهای اطلاعاتی نابینایان و کم بینایان شهرستان و کشور است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی