در قالب اجرای برنامه های فرهنگی کتابخانه ای در ایام الله دهه فجر و با هدف چشاندن لذت مطالعه کتابداران سبزوار یک روز را در جمع عشایر باصفای چاه تلخ سبزوار سپری کردند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار، در قالب اجرای برنامه های فرهنگی کتابخانه ای در ایام الله دهه فجر و با هدف چشاندن لذت مطالعه کتابداران سبزوار یک روز را در جمع عشایر باصفای چاه تلخ سبزوار سپری کردند.

همزمان با دهه مبارک فجر، سرپرست و کتابداران اداره کتابخانه های سبزوار در جمع عشایر روستای چاه تلخ حاضر و به منظور سهیم نمودن این عزیزان در لذت مطالعه و کتابخوانی ساعاتی چند با این عزیزان اجرای برنامه های فرهنگی و کتابخوانی داشتند .

در روز شنبه ۲۱بهمن ماه ۹۶ , فلاحی سرپرست اداره کتابخانه های سبزوار به اتفاق چند تن از کتابداران سبزوار و به همراه فیض آبادی بخشدار ، حاج آقای زاهدی امام جمعه ،قلعه نوی مسئول کتابخانه روداب و  دیگر مسئولین بخش روداب در حرکتی نمادین با حضور در روستای عشایرنشین چاه تلخ چند ساعتی به اجرای مراسمی دلنشین در راستای  ترویج کتاب و  کتابخوانی پرداختند.

فلاحی سرپرست اداره کتابخانه های سبزوار در خصوص این مراسم گفت: طی مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تلاش در جهت برخوردار شدن مناطق عشایری از خدمات کتابخانه ای، اداره کتابخانه های سبزواربرآن شد با حضور در روستاهای عشایرنشین شهرستان به ارائه خدمات کتابخانه ای بپردازد.

فلاحی ادامه داد: این برنامه صرفا به منزله شروع سلسله برنامه های است که بصورت ماهیانه در مناطق عشایرنشین خواهیم داشت.

وی افزود: در بین چند روستای عشایرنشین بخش روداب، روستای چاه تلخ و گراو  با بیشترین جمعیت عشایر نشین  به عنوان پایلوت انتخاب شده است و پس از این هر ماه یک بار برنامه های مختلفی در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در این روستا توسط اداره کتابخانه های عمومی سبزوار انجام خواهد شد.

حجه الاسلام زاهدی امام جمعه شهر روداب، در سخنان خود روستای چاه تلخ را روستایی پاک و عاری از ناهنجاری های فرهنگی خواند و نبود ماهواره در این روستا را بسیار ارزشمند عنوان کرد.

زاهدی با اشاره به وجود مدرسه فقط در مقطع ابتدایی گفت: پس از مقطع ابتدایی دانش آموزان زیادی به دلیل نبود شرایط تحصیل از ادامه آن باز می مانند که در این حالت، کتاب خواندن و مطالعه کتبی در موضوعات مختلف سطح سواد و اطلاعات آن ها را افزایش می دهد.

امام جمعه شهر روداب از مادران خواست تا هم خودشان به مطالعه منابع مفید بپردازند و هم فرزندانشان را در این امر ترغیب نمایند.

در این مراسم چند ساعته، برنامه های مختلفی ویژه کودکان و نوجوانان با اجرای محسن زرقانی مسئول کتابخانه فرزانه گلدانی سبزوار که در حوزه کودک و نوجوان بسیار توانمند است برگزار شد.

مسابقه نقاشی با موضوع دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، جمع خوانی کتاب “تا طلوع آزادی” که جمعیت ۳۰ نفره دانش آموزان روستا انجام دادند و دیگر مسابقات علمی و فرهنگی بخش هایی از مراسم بود.

این مسابقات با شور و اشتیاق کودکان و نوجوانان روستا همراه بود و در پایان مراسم جوایزی از طرف اداره کتابخانه های سبزوار، بخشداری و دفتر امام جمعه و پایگاه بسیج روداب اهدا شد.همچنین به همه ساکنین روستا یک نسخه کتاب از طرف اداره کتابخانه های سبزوار اهدا شد.

 برای ترویج فرهنگ کتابخوانی بین ساکنین روستای چاه تلخ زین پس برنامه هایی نظیر جمع خوانی کتاب، نشست کتابخوان، مسابقه نقاشی برگرفته از متن کتاب و تمام برنامه هایی که در راستای ترویج کتابخوانی است باحضور ربابه قلعه نوی مسئول کتابخانه مصطفی خمینی(ره) شهر روداب در روستای عشایرنشین چاه تلخ و گراو  انجام خواهد شد.

روستای چاه تلخ یکی از روستاهای بخش روداب شهرستان سبزوار با ارتفاع ۱۳۵۰ متر از سطح دریا درفاصله ۷۶ کیلومتری جنوب شهر روداب واقع شده است.

این روستا باجمعیت ۳۳۰ نفر و موقعیت کوهپایه ای از مناطق عشایری روداب محسوب می شود و شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی است، همچنین ظرفیت بالای اقتصادی در بخش های دامداری، کشاورزی و صنایع دستی نظیر قالیبافی وگلیم بافی دارد ودارای ۳۰۰ هکتارکشت دیم، ۱۲ هزار رأس دام سبک و ۱۰۱ شتر است که این اعداد و ارقام نشان از آن دارد که این روستا قطب تولیدی بخش به شمار می رود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی