نشست تخصصی کتاب خوان با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان و اهل کتاب و قلم شهرستان و مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی سبزوار، نشست تخصصی کتاب خوان سبزوار با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان و اهل کتاب و قلم شهرستان و مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به جایگاه پرافتخار سبزوار در حوزه فرهنگ و هنر استان و کشور و رسالت ویژه شاعران و نویسندگان و نخبگان در عرصه پیشبرد اهداف فرهنگی گفت: با توجه به همین موضوع امروز جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان با مصوبات خوبی مانند تلاش برای احداث کتابخانه مرکزی شهرستان برای تبدیل شدن به  قطب فرهنگی شهرستان و تکیمل فضاهها و کتابخانه های در حال ساخت برگزار شد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: کتابخانه ها محیطی برای حضور همه مردم است و ما در فضای متلاطم امروزی همین چند دقیقه ای که در فضاهای فرهنگی و کتابخانه ای حضور پیدا می کنیم آرامشی نصیب ما می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه خیلی کم  از این فضای پرانرژی استفاده می شود و این مساله جای تامل بیشتری دارد در حالیکه بسیاری از کتابداران و مسئولان کتابخانه با شور و هیجان در کتابخانه ها مشغول فعالیت هستند و از اینکه با حضور بیشتر مردم در کتابخانه مسئولیت و کار  بیشتر می شود از این حضور خوشحال می شوند.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ادامه داد: کتابخانه های سبزوار شایسته حضور همه مردم و اقشار سبزوار هستند و با اتفاقات مبارکی که در سالهای اخیر در حوزه شاداب سازی و تجهیز کتابخانه ها مانند ایجاد بخشهای کودک انجام شده است می توانند ساعات همراه با آرامش و افزایش معلومات و آگاهی و انس بیشتر با کتاب برا برای علاقه مندان به همراه داشته باشند.

 سبزیان یادآروشد: امروز باید یکی از دغدغه های جدی ما بحث کتابخوانی و وجود کتاب در سبد خرید خانواده باشد که وجود همین کتابخانه ها فرصت خوبی است که فرهنگ کتابخوانی خانوادگی به توصیه رهبر معظم انقلاب شروع شود تا به امید خدا همه کشور و بویژه سبزوار شهر کتاب و زندگی باشد.

در ادامه این جلسه شاعران و نویسندگان سبزورا به ارائه کتابهای خود پرداختند.

کتابهای ارائه شده در این نشست به شرح ذیل می باشد:

 “شاخه های روز” نویسنده حسن کیقبادی معرفی توسط نویسنده

«شاخه‌های روز» به ماجراهای وقوع انقلاب اسلامی در شهر سبزوار می‌پردازد. گروه‌های افراطی، مبارزه‌های مسلحانه، اعدام‌های انقلابی و دادگاه‌هایی که بعد از پیروز انقلاب برای مزدوران شاه برگزار می‌شد، از موضوع‌های جذاب این رمان به‌شمار می‌رود که از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است.

“پنجره های آجری” مجموعه شعر معرفی توسط شاعر دکتر حسن دلبری

جدیدترین مجموعه شعر دکتر حسن دلبری پس از مجموعه های “چشمان من جنون تماشا گرفته اند” و “پس لرزه های عشق” که در سال ۹۵ توسط انتشارات شهرستان ادب چاپ و به همت اداره کتابخانه های عمومی سبزوار و با حضور علی محمد مودب مدیر موسسه شهرستان ادب رونمایی شد. “پنجره های آجری شامل اشعار اجتماعی و عاشقانه شاعر است.

 “از آینه تا ماه” مجموعه شعر دکتر جواد نسب معرفی توسط جعفری شاعر

“از آینه تا ماه”  تازه ترین مجموعه شعر دکتر جواد جعفری نسب است که توسط انتشارات شهرستان ادب در سال ۹۶ چاپ و توسط اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار و با حضور شاعر مطرح کشوری مصطفی محدث خراسانی رونمایی شد.

 “مهر ولایت در آسمان ایران” اثر آیت الله کریمی جهرمی ارائه توسط دکتر امین کوشکی رئیس ستاد نماز جمعه شهرستان سبزوار

اثر حاضر، تحقیقی اجمالی در زمینه ابعاد مختلف زندگانی، شخصیت، فضایل و معجزات امام رضا (ع) است.

در این اثر ضمن بیان گوشه هایی از کیفیت ولادت، معرفی خاندان و زندگانی امام رضا (ع)، به جهات مختلف شخصیت ایشان اعم از سیره اخلاقی، عبادی، اجتماعی، سیاسی و علمی آن امام پرداخته شده و روش زندگانی ایشان با توجه به شرایط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن دوران و ولایت عهدی ایشان، مورد بحث و بررسی اجمالی قرار گرفته است.

در همین زمینه نویسنده داستان هایی از زندگانی امام رضا (ع)، اخلاق کریمانه ایشان، کثرت عبادت وی، نحوه برخوردوی با اقشار مختلف مردم، معجزات و کرامات ایشان در دوران حیات و پس از رحلت آن امام و مقابله ایشان با خط انحراف در زمان خویش نقل نموده و اهمیت زیارت قبر شریف ایشان و آثار دنیوی و اخروی آن را از منظری روایی بیان نموده است.

نگارنده همچنین تحلیلی از علل پذیرش ولایت عهدی توسط امام رضا (ع) ارایه نموده و اقدامات مهم ایشان در این دوران را که منجر به شهادت وی گردید، گزارش نموده است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی