تاریخچه و موقعیت:

کتابخانه دکتر علی شریعتی سبزوار در سال ۱۳۳۲ در دو باب مغازه واقع در خیابان بیهق با ۱۲۵۸ جلد کتاب واگذاری دبیرستان اسرار تاسیس شد . سپس به مجموعه ساختمان شهرداری سابق با دو اتاق کار و یک سالن مطالعه منتقل گردید. در سال ۱۳۴۴ قانون تاسیس هیات امنای کتابخانه های عمومی کشور تصویب و تحت نظارت نهاد مذکور درآمد.

در سال ۱۳۵۵ مقدمات ساخت کتابخانه­ی فعلی آغاز و در سال ۱۳۵۷ تکمیل و در ابتدای سال ۱۳۵۸ کتابخانه به محل جدید نقل مکان و با حدود ۱۲ هزار جلد کتاب عموما کمیاب در امر خطیر اطلاع رسانی در خدمت دانش­پژوهان ارجمند قرار گرفت.

کتابخانه دکتر علی شریعتی در حال حاضر زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور اداره می شود .

منابع موجود در کتابخانه و تعداد اعضا:

کتابخانه دارای ۲۲۱۵۱ نسخه کتاب در موضوعات مختلف ادبی ،علمی ،مذهبی ،تاریخی و نیز کتب نوسوادان و کتب کودک و مرجع می باشد .

این کتابخانه دارای حدود ۷۷۸نفر عضو خانم و آقا در گروههای سنی مختلف از کودک و نوجوان تا بزرگسال را شامل می باشد.

 بخش های مختلف کتابخانه:

مخزن : به صورت قفسه بسته اداره می شود و از رده بندی دیویی در تنظیم منابع استفاده شده است.تعداد کتب موجود در کتابخانه۲۲۱۵۱نسخه می باشدکه در زمینه های مختلف علمی، مذهبی، ادبیات وکودکان به کتابخانه ارسال می گردد وهمچنان روبه افزایش است

بخش مرجع: شامل ۶۰۰۰ نسخه کتاب مرجع در موضوعات مختلف می باشد .

بخش اینترنت و اطلاع رسانی: این بخش که با دوعدد سیستم مجهز و اینترنت پرسرعت و خدمات چاپ مقالات و نیز ثبت نام های اینترنتی به مراجعین سرویس می دهد از بخشهای پر مخاطب و مراجعه کتابخانه می باشد.

بخش کودکان: این بخش با تعداد حدود۱۸۰۰عنوان کتاب و بابرگزاری فعالیتهای متنوع نقاشی و کاردستی و…برای کودکان و با تزیینات ویژه کودکانه از بخش های جذاب و سرگرم کننده  کتابخانه می باشد .

سالن مطالعه: کتابخانه دارای یک سالن مطالعه می باشد که روزهای فرد مخصوص بانوان و روزهای زوج مخصوص آقایان  می باشد.

بخش تازه های کتاب و مجلات: در این بخش جدیدترین کتب و مجلات منتشر شده که آماده سازی شده اند جهت اطلاع مراجعین به نمایش گذاشته می شود و راجعین می توانند پس از طی چند روز از زمان نمایش کتابها آنها را به امانت ببرند.

بخش نشریات: که شامل ۱۵۰عنوان می باشد.با تنوع موضوعی مختلف برای تمامی گروه های سنی آماده ارائه خدمات به مراجعین عزیز می باشد.

بخش کتابهای کمک درسی: کتابهای کمک درسی مورد نیاز دانش آموزان جهت استفاده مراجعین محترم در بخش مجزایی قرار دارد.

 ساعت کار کتابخانه:  از ۸صبح الی۸ شب

فعالیتهای جنبی: برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبتهای مختلف، بازدید از کتابخانه، مسابقات کتابخوانی، ارتباط با مراکز فرهنگی منطقه، برگزاری برخی کلاسهای آموزشی در کتابخانه.

   آدرس و تلفن:

میدان ارشاد(نقابشک) ، ابتدای خیابان کاشفی جنوبی – تلفن  ۴۴۴۳۲۰۰

http://www.shariatilibrary.blogfa.com/

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی