تاریخچه و موقعیت:

کتابخانه عمومی امامزاده شعیب در دیماه سال ۱۳۸۸  در راستای تفاهنامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اداره کل اوقاف و امورخیریه استان و در ضلع شرقی بقعه متبرکه امامزاده شعیب در ساختمانی یک طبقه با زیر بنای ۱۲۰متر مربع بصورت موقت افتتاح گردید تا در طرح توسعه ۱۰۰۰متر زمین به این امر اختصاص یابد البته همکنون در مکان فعلی دایر است .

منابع موجود و تعداد اعضای کتابخانه:

کتابخانه دارای ۷۴۰۰نسخه کتاب در موضوعات مختلف ادبی ،علمی ،مذهبی ،تاریخی و نیز کتب دفاع مقدس و شهید و شهادت و کتب کودک و مرجع می باشد .

تعداد اعضاء کتابخانه از ابتدای تاسیس تاکنون ۱۶۵۰نفر می باشد که از این تعداد۳۴۰نفر عضو فعال هستند که از این تعداد ۲۷۰نفر را بانوان در برمی گیرد و مابقی را آقایان تشکیل می دهند .

 بخش های مختلف کتابخانه :

بخش مرجع: شامل کتابهای مرجع در موضوعات مختلف می باشد.

-مخزن کتابخانه : به صورت قفسه باز اداره می شود و از رده بندی دیویی در تنظیم منابع استفاده شده است.تعداد کتب موجود در  کتابخانه۷۴۰۰هزار نسخه می باشدکه در زمینه های مختلف علمی، مذهبی، ادبیات، نوسواد وکودکان به کتابخانه ارسال می گردد وهمچنان روبه افزایش است.

 بخش اینترنت و اطلاع رسانی :  این بخش که با دوعدد سیستم مجهز و اینترنت پرسرعت و خدمات چاپ مقالات و نیز ثبت نام های اینترنتی به مراجعین سرویس می دهد از بخشهای پر مخاطب و مراجعه کتابخانه می باشد.

بخش کودکان : این بخش با تعداد حدود۱۵۰۰عنوان کتاب و بابرگزاری فعالیتهای متنوع نقاشی و کاردستی و…برای کودکان و با عضویت ۱۲۰نفر کودک وخردسال وبا تزیینات ویژه کودکانه از بخش های جذاب و سرگرم کننده  کتابخانه می باشد .

 سالن مطالعه: کتابخانه دارای یک سالن مطالعه می باشد که روزهای فرد آقایان مخصوص و روزهای زوج ویژه خواهران می باشد.

بخش تازه های کتاب و مجلات : در این بخش جدیدترین کتب و مجلات منتشر شده که آماده سازی شده اند جهت اطلاع مراجعین به نمایش گذاشته می شود و راجعین می توانند پس از طی چند روز از زمان نمایش کتابها آنها را به امانت ببرند.

بخش نشریات : کتابخانه دارای ۵۵ عنوان نشریه ثابت است که ماهیانه یا هفتگی برای کتابخانه ارسال میشود که به این تعداد باید تعداد۱۰تا۲۰  عنوان نشریه را  که اشتراک آنها بصورت موقت می باشد نیز افزود.نشریات زمینه های مختلف ادبی ؛هنری ،علمی ،ورزشی وآشپزی را در برمی گیرد که از مجلات کوک ،تعذیه و سلامتی،کیهان ورزشی؛ موعود؛ دانشمند و هنر آذین میتوان به  عنوان نمونه نام برد.

بخش کتب کمک درسی: کتابهای کمک درسی مورد نیاز دانش آموزان جهت استفاده مراجعین محترم در بخش مجزایی قرار دارد.

بخش نوسوادان : این بخش شامل کتابهایی است که با تعداد صفحاتی محدود و با خط فارسی درشت، برای نوسوادان طراحی شده و موضوعات مختلف ادبی ،سرگرمی و خانه داری و پزشکی و.. دربرمی گیرد . کتب این بخش هر چند و قت یکبار توسط اداره نهضت سواد آموزی برای کتابخانه ها ارسال می گردد و مراجعین خاص خود را داراست .

فعالیتهای جنبی : برپایی نمایشگاههای کتاب در ایام مختلف، برگزاری مسابقات کتابخوانی  ماهانه بصورت مکتوب و آن لاین ؛کلاسها و کارگاههای مختلف آموزشی چون کلاسهای هفتگی ترجمه و تفسیر نهج البلاغه  نیز صورت میگیرد. شرکت در تمامی کلاس ها و فعالیت ها برای عموم علاقمندان آزاد است.

 آدرس و تلفن :خ – طبرسی – ضلع شرقی بقعه متبرکه امامزاده شعیب – کتابخانه امامزاده شعیب تلفن :۴۴۵۸۸۴۰

وبلاگ کتابخانه :http://lib-harame1.blogfa.com/

راه ارتباطی با مسئوول کتابخانه :taheresalimi@yahoo.com

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی