“انجمن خیرین کتاب سبزوار ” انجمنی غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که به منظور جذب، ساماندهی منابع، امکانات و جلب مشارکت‌های مردمی در امر خیر کتابخانه سازی، توسعه فرهنگ کتابخوانی و همکاری در اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار و زیر نظر انجمن خیرین کتابخانه ساز ایرانیان تشکیل شده است. این انجمن در راستای تجربیات موفق سایر تشکل های خیری در حوزه فرهنگی و آموزشی مانند جامعه خیرین مدرسه ساز تشکیل شده است تا دسترسی عموم مردم به کتابخانه‌های عمومی و ایستگا‌ه‌های مطالعه را تسهیل نموده و زیرساخت‌های لازم را برای ترویج فرهنگ مطالعه مفید در سطح شهرستان سبزوار را محقق نماید.

موضوع فعالیت این انجمن که در اساسنامه آن آمده است به شرح ذیل است:

   ●جلب مشارکت و بهره گیری از کمک های خیرین در جهت ساخت و توسعه کتابخانه‌های عمومی

   ●کمک به بازسازی ، نوسازی ، تجهیز و نگهداری کتابخانه های عمومی

    ●مساعدت و همکاری در اداره کتابخانه‌های عمومی و مشارکت فکری‌وفرهنگی در راستای بهره­برداری مناسب‌تر و ترویج مطالعه مفید

   ●کمک به تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار

   ●کمک به تأمین منابع مالی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار برای تأمین منابع دیداری و شنیداری

   ●حمایت از خیرین شهرستان سبزوار در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و ارتباط مستمر و مداوم با آنان

   ●نظارت بر حسن اجرایی اهداف شرعی و قانونی خیرین مطابق توافقات فی ما بین در طول حیات و بعد از فوت خیّر

   ●طراحی و برنامه ریزی به منظور تشویق و ترغیب جوانان به مطالعه مفید با کمک رسانه ها و بالاخص رسانه ملی

   ●کمک به انتشار و چاپ کتب مفید و مورد علاقه مردم خصوصاً قشر جوان به منظور تقویت گرایش به مطالعه مفید در جامعه .

لازم به توضیح است که در گذشته نیز مردم نیک اندیش و متدین سبزوار با توجه به علاقه‌ای که به کتاب و کتابخوانی و علم آموزی فرزندانشان دارند ، کتابخانه هایی را در شهرستان احداث و آماده‌سازی نموده‌اند و به اداره کتابخانه‌های عمومی واگذار کرده‌اند. از جمله این کتابخانه ها می توان به کتابخانه فرامرز ناوی که توسط مرحوم سرهنگ فرامرز ناوی تاسیس و آماده سازی شد، کتابخانه بیت الهدی که توسط مرحوم محمد علی مقیمی ساخته و آماده سازی شد، کتابخانه امامزاده حسن کوشک که توسط هیئت امنای آستانه مبارکه امامزاده حسن کوشک ساخته و آماده سازی شد، کتابخانه دکتر محمد علوی مقدم که توسط جناب آقای دکتر محمد علوی مقدم ساخته و آماده سازی شد اشاره کرد.

با عنایت به علاقمندی مردم سبزوار مبنی بر مشارکت در امر خیر کتابخانه‌سازی ، اولین سنگ بنای انجمن با حضور تعدادی از افراد علاقه مند و فرهیخته شهرستان در دیماه سال ۱۳۹۲گذاشته شد و هیات موسسین متشکل از ۱۳نفر  تشکیل گردد .

با برگزاری مجمع عمومی و انجام انتخابات هیئت امنای انجمن خیرین کتاب سبزوار مشخص شد. در ادامه این روند هیات مدیره با تعداد ۶ نفر از نامزدهای انتخابی به مدیر عاملی جناب آقای غلامرضا شهرام مشخص گردید و بدین ترتیب انجمن خیرین کتاب سبزوار با تلاش و حضور فرهیختگان و علاقه مندان به مبحث کتاب و کتابداری در شهرستان سبزوار بعنوان ادامه دهنده راه انجمن خیرین کتابخانه ساز ایرانیان و بصورت مستقل در بهار۱۳۹۳ تاسیس گردید .

انشاء ا… این انجمن منشاء خیرات و برکات زیادی برای نسل آینده و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهرستان سبزوار باشد.

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی