IMG_0006

تاریخچه و موقعیت:

این کتابخانه  در سال ۱۳۷۳ در مرکز شهرستان سبزوار و به فاصله اندک از آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری درقطعه زمینی به مساحت ۱۷۰۰متر مربع  و در یک طبقه بنا گردیده است .

بخش های مختلف کتابخانه:

مخزن : تعداد کتب موجود در بخش مخزن ۲۳۰۰۰  هزار نسخه می باشد که کتب رده ادبیات ،دین ،تاریخ و علوم اجتماعی بیشترین بخش کتابها را به خود اختصاص داده ا ند.

بخش مرجع: دارای حدود ۴۰۰۰نسخه کتب مرجع جهت استفاده اعضا در سالن کتابخانه می باشد.

بخش اینترنت و اطلاع رسانی: این بخش شامل دو سیستم برای ارائه خدمات به مراجعین عزیز می باشد

بخش کودکان:دارای حدود ۱۷۰۰ نسخه کتاب مخصوص گروه سنی کودکان از پیش دبستانی تا آخر دبستان و همچنین بازیهای فکری و ۱۲ عنوان نشریات و مجلات مخصوص کودکان می باشد

سالن مطالعه: کتابخانه دارای یک سالن مطالعه می باشد که روزهای فرد مخصوص آقایان و روزهای زوج مخصوص بانوان عزیز می باشد.

 بخش تازه های کتاب و مجلات : در این بخش جدیدترین کتب و مجلات منتشر شده که آماده سازی شده اند جهت اطلاع مراجعین به نمایش گذاشته می شود و راجعین می توانند پس از طی چند روز از زمان نمایش کتابها آنها را به امانت ببرند.

بخش نشریات: بخش نشریات دارای حدود ۱۵۰ عنوان مجلات که به صورت هفته نامه , ماهنامه, و فصلنامه منتشر می شوند , می باشد. از جمله این نشریات می توان به مجله آشپزباشی, دانشمند, زن روز, سلامت, سروش , کوک, شکار و طبیعت, وب و سپیده دانایی اشاره نمود. ضمنا نمایه مقالات نشریات نیز ارائه دهنده مقالات موضوعی مختلف در رشته های گوناگون جهت استفاده محققان و پژوهشگران می باشد.

بخش کتب کمک درسی:کتابهای کمک درسی مورد نیاز دانش آموزان در بخش مجزایی قرار دارد که این کتابها در این بخش قرار داده شده است.

بخش نوسوادان : این بخش شامل کتابهایی است که با تعداد صفحاتی محدود و با خط فارسی درشت، برای نوسوادان طراحی شده و موضوعات مختلف ادبی ،سرگرمی و خانه داری و پزشکی و.. دربرمی گیرد . کتب این بخش هر چند و قت یکبار توسط اداره نهضت سواد آموزی برای کتابخانه ها ارسال می گردد و مراجعین خاص خود را داراست .

بخش نابینایان: این بخش در اتاقی مجزا با ۶۰۰ نسخه کتاب به خط بریل و ۴۰۰۰کتابهای صوتی  به ۱۰۰نفر از اعضاءروشندل از طریق امانت کتاب برای دو هفته  خدمات ارائه می دهد همچنین این کتابخانه از نرم افزار صوتی جاز جهت وارد نمودن کتاب به کامپیوتر استفاده می نماید و امکاناتی همچون نرم افزار پک جاز که جهت انجام امور تایپ و اینترنت مورد استفاده قرارمیگیرد را داراست .دراین بخش اعضاء محترم میتوانند از کارایی سیستم برجسته نگار جهت انجام مطالعه و تحقیقات خود بهره مند گردند .

فعالیتهای جنبی:

انجمن ادبی مثنوی خوانی پنج شنبه ها ساعت ۱۰:۳۰ صبح

انجمن ادبی شاهنامه خوانی پنج شنبه ها ساعت ۹ صبح

انجمن شعر آیینی دوشنبه ها ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر

کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی چهارشنبه ها ساعت ۵ بعد از ظهر

برگزاری نمایشگاه و برنامه های مناسبتی

 آدرس و تلفن:

میدان کارگر- خیابان پیشاهنگی(حدفاصل میدان کارگر و چهار راه آتش نشانی) – کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری ۰۵۷۱۴۴۴۲۹۹۶

http://www.hajmollahadilibrary.blogfa.com/

اداره کتابخانه های عمومی سبزوار | خراسان رضوی